Kształcenie, kształtowanie, kształt, nadawanie kształtu.
Kształcenie polega na metodycznym uczeniu. Określona wiedza zostaje podzielona na partie, które po kolei mają być przyswojone - zgodnie z wcześniej ustalonym planem. Fragmentaryczność jest konieczna, gdyż całości nie da się opanować na raz. Partie materiału muszą stanowić spójną całość i tworzyć temat. Temat z kolei przedstawiany jest 3-częściowo: wprowadzenie, rozwinięcie, zakończenie (z ewent. wnioskami i pytaniami).
Ważna jest systematyczność, regularnie wprowadzane tematy sumują się i osadzają na gruncie. Rosną kolejne warstwy. Dobrze jest przy nowym temacie nawiązać w skrócie do poprzedniego - w celu utrwalenia oraz stworzenia asocjacji, połączenia w mózgu :-)
Dobrze jest zaangażować emocje oraz różne zmysły: wzrok, słuch, dotyk, myślenie. Proces uczenia staje się wtedy bardziej całościowy i skuteczny.
SAMOKSZTAŁCENIE
Z tym sprawa jest trudniejsza, podejmując samokształcenie nie znamy całości materiału do opanowania - jest to tajemnica, którą chcemy zgłębić. Na pewno ważna jest systematyczność PODEJMOWANIA TEMATU. Plusem takiego procesu i jego mocną stroną jest OSOBISTE ZAINTERESOWANIE, zaangażowanie i pozytywne emocje. Dobrze jest znaleźć grupę osób również zainteresowanych daną dziedziną wiedzy, a nawet mistrzów, specjalistów. Należy zadawać pytania i drążyć problemy - szukać ich rozwiązania. Słuchać swoich własnych pytań, zainteresowań i dążyć do ich zaspokojenia.
Co nam pomaga w samookształceniu?
- książki, artykuły, czasopisma
- blogi, forum, witryny poświęcone danej wiedzy
- grupy zainteresowanych hobbystów, specjalistów itp. - środowisko jakiejś społeczności
- obserwacja zjawisk, obiektów zainteresowania
- wyciąganie własnych wniosków z literatury, rozmów i obserwacji
- przeprowadzanie eksperymentów
- wyrażanie swojej wiedzy i pytań publicznie -> informacje zwrotne (feed back)
* dodatek: z bolgu Einego - http://autodafe.salon24.pl/30732,index.html
"Oto dziecko posiada zadatki (talent) myślenia abstrakcyjno-formalnego (matematycznego) i objawia pasję do działań w tej dziedzinie. Wychowanie (kształcenie, formacja) wobec tego dziecka, będzie polegało na pomocy nauczyciela (i rodziców) w staniu się przez niego matematykiem (gdy będzie człowiekiem dojrzałym). Oczywiście, myślę tutaj wolność " ku" , a nie wolność "od".
Wychowanie więc, niczego w dziecku nie stwarza. Jest prawidłowe, gdy na podstawie rozpoznaniu życia wewnętrznego dziecka służy mu w stawaniu się osobą miłującą prawdę, dobro i piękno.
Drugą fundamentalną zasadą tak rozumianego wychowania (kształcenia, formacji) jest: aby uczeń stał się tym kim jest, należy mu zapewnić przestrzeń wolności.
Autoformacja jest trudem, proces stawania się osobą jest związany z wysiłkiem i pracą. Uczeń winien być wolnym od działań i zadań ,które autoformację uniemożliwiają lub ją utrudniają i jest to wolność " ku"."
